28 marzec 2024

Policja odebrała właścicielowi siedem zaniedbanych koni

zdjęcie: Policja odebrała właścicielowi siedem zaniedbanych koni / pixabay/3791949
Siedem brudnych, wychudzonych i nieleczonych koni odebrali 66-letniemu właścicielowi policjanci, którzy wkroczyli do gospodarstwa w Górkach Wielkich (Śląskie) wraz ze służbami weterynaryjnymi i z przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń walczących o prawa zwierząt.

Mężczyzna odpowie za znęcanie się nad zwierzętami – podała w czwartek cieszyńska policja.

Mundurowi zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej otrzymali informację, że na prywatnej posesji w Górkach Wielkich mogą być zaniedbane konie. Kilka dni po zawiadomieniu od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie policjanci wkroczyli na teren gospodarstwa. Wspólnie z nimi weszły tam także służby weterynaryjne, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt AS i Fundacji Viva.

Na miejscu okazało się, że konie przebywały tam w fatalnych warunkach. Były brudne i wycieńczone. Ich stan wymagał natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, bo były zagłodzone i miały nieleczone choroby.

Policja odebrała 66-latkowi interwencyjnie łącznie siedem koni, bo ich stan i warunki, w jakich przebywały, zagrażały ich życiu i zdrowiu. Zwierzęta trafiły pod opiekę Fundacji Viva.

Na potrzeby wszczętego postępowania policjanci zabezpieczyli niezbędne dowody. Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach, w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi grozi do trzech lat więzienia. Jeżeli sąd uzna, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, kara może wzrosnąć do pięciu lat. W razie skazania za to przestępstwo sąd orzeka nawiązkę w wysokości od tysiąca do 100 tys. zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Cieszyńscy policjanci proszą wszystkich, którzy mają informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt o kontakt pod adresem: pg@cieszyn.ka.policja.gov.pl. Zachęcają też do skorzystania z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za którego pośrednictwem można wskazać obszar, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew” – dodają.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/