reklama
kategoria: Na Sygnale
4 wrzesień 2024

Sądowy finał sprawy nielegalnej sprzedaży leków za granicą Polski

zdjęcie: Sądowy finał sprawy nielegalnej sprzedaży leków za granicą Polski / v16266129
v16266129
Finał w sądzie znajdzie sprawa nielegalnej sprzedaży leków za granicą Polski. Rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Paweł Nikiel powiedział w środę PAP, że oskarżeniem objęto 16 osób, w tym 8, które bezpośrednio zajmowały się procederem. Wyprowadzili leki wartości 25 mln zł.
REKLAMA

Akt oskarżenia został przesłany do sądu okręgowego w Bielsku-Białej. Śledczy objęli nim 16 osób.

Połowa z oskarżonych – zdaniem prokuratorów – działała w grupie przestępczej, która zajmowała się wyprowadzaniem leków z Polski i ich sprzedażą za granicą. Paweł Nikiel podał, że działała ona w latach 2019-2021.

„Leki miały trafić do polskich odbiorców poprzez sieć aptek. Jednak z hurtowni i aptek w sposób nielegalny były odkupowane przez firmy, które następnie sprzedawały je i wywoziły do Czech, a stamtąd do hurtowni farmaceutycznych w Holandii, Danii i na Litwie” – wskazał.

Dodał, że w ten sposób wyprowadzono z polskiego rynku farmaceutycznego „wysokospecjalistyczne leki stosowane m.in. w terapii przeciwzakrzepowej, kardiologicznej czy leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego”. Ich łączna wartość to ponad 25 mln zł. Zdaniem śledczych proceder prowadził do tego, że polscy pacjenci mieli problemy z niezakłóconym dostępem do tych leków.

By stworzyć pozory legalności obrotu farmaceutykami, oskarżeni wystawiali i używali poświadczające nieprawdę dokumenty, a także podrabiali druki zapotrzebowania, które rzekomo pochodziły z podmiotów leczniczych.

Osiem osób, które bezpośrednio zaangażowane były w wyprowadzanie leków z kraju, zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem był niezgodny z prawem zbyt produktów leczniczych.

Prokurator Nikiel dodał, że pozostałą ósemka oskarżono o nielegalną sprzedaż do Czech prekursorów narkotykowych w postaci tabletek z zawartością pseudoefedryny i efedryny. Po obróbce chemicznej stanowiły one bazę do produkcji metamfetaminy.

„Prekursory narkotykowe były dystrybuowane w różny sposób, m.in. pakowano je do foliowych worków po 6 tys. tabletek i w takiej postaci trafiały do nabywców związanych z przemysłem narkotykowym. Szacunkowa wartość sprzedanych w ten sposób produktów to blisko 7 mln zł” – poinformował.

Ósemka oskarżonych posługiwała się także poświadczającymi nieprawdę dokumentami.

„Korzyści majątkowe pochodzące z przestępstwa transferowali na +bezpieczne rachunki+ przy użyciu czeskiego operatora finansowego i polskiego kantoru wymiany walut” – dodał rzecznik bielskiej prokuratury.

Paweł Nikiel oznajmił, że wśród oskarżonych są między innymi farmaceuci, właściciele aptek i hurtowi farmaceutycznych oraz przedsiębiorcy działający w branży farmaceutycznej. Grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności. (PAP)

szf/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Imielin
-0.5°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Imielinie

kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Sokolnia w Imielinie,...
wstęp biletowany