Anwil został zobowiązany do zbadania przyczyn i skutków awarii
Działania związane z wyjaśnieniem sprawy koordynuje wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.
Wojewódzki Inspektorat Środowiska (WIOŚ) poinformował, że w środę na terenie Włocławka oraz miejscowości Lubanie i Gąbinek dokonano oceny jakości powietrza przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za pomocą mobilnego laboratorium do szybkiej oceny ryzyka. Podkreślono, że w żadnym punkcie pomiarowym nie stwierdzono w powietrzu substancji niebezpiecznych.
Jak poinformował w komunikacie Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki (KPUW), wojewoda na bieżąco koordynuje działania związane z monitorowaniem sytuacji oraz zapewnianiem bezpieczeństwa mieszkańcom, współpracując ściśle z WIOŚ oraz służbami ratunkowymi. Zaznaczono, że wojewoda zapewnia, że pełne wsparcie ze strony służb wojewódzkich będzie kontynuowane aż do wyjaśnienia przyczyn awarii i wdrożenia odpowiednich działań zapobiegawczych.
W komunikacie KPUW podkreślono, że wyniki badań powietrza oraz inne istotne informacje będą publikowane na bieżąco na stronach internetowych WIOŚ i KPUW.
Jak wcześniej informował Anwil, w poniedziałek w zakładzie doszło do rozszczelnienia jednego z aparatów instalacji na wydziale chlorku winylu, a po wykryciu awarii wdrożono wszystkie standardowe procedury prewencyjne i systemy bezpieczeństwa oraz ogłoszono ewakuację części pracowników.
Anwil podał też, że w związku ze zdarzeniem ogłoszono alarm chemiczny trzeciego stopnia; został on uruchomiony zapobiegawczo i dotyczył terenu spółki oraz ul. Krzywa Góra. "W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, nie było zagrożenia dla mieszkańców miasta" - podkreślono w komunikacie. Jak zaznaczono, w związku z zaistniałą sytuacją interwencję podjęła zakładowa oraz Państwowa Straż Pożarna. (PAP)
rau/ malk/