reklama
kategoria: Miasto
3 lipiec 2023

Imielin — miasteczko, otoczone pięknymi lasami i polami

zdjęcie: Imielin — miasteczko, otoczone pięknymi lasami i polami / Crihyc/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Crihyc/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do odwiedzenia Imielina – urokliwej oazy w sercu Śląska! Ta malownicza miejscowość ma wiele do zaoferowania każdemu odwiedzającemu. Przyjedź i poczuj spokój i harmonię, oddychając świeżym powietrzem w otoczeniu pięknych lasów i pól.
REKLAMA

Tego szukamy w Imielinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Imielin, parafia Imielin, metro Imielin, rampa Imielin, atelier stylu Imielin.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Imielinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Pierwszy zapis historyczny dotyczący Imielina pochodzi z 8 lipca 1386 r., kiedy to książę Jan II nadał Szczepanowi Stopce i jego synowi Piotrowi 1/8 łanu ziemi w przysiółku Imielin. Następnie, w roku 1391, książę Jan II zaatakował zamek biskupa krakowskiego Jana z Radliczyc Lipowiec, położony 20 km na wschód od Imielina. Chociaż nie udało mu się go zdobyć, postanowił zemścić się, niszcząc i paląc okoliczne wioski należące do biskupa krakowskiego.

W odpowiedzi na te działania biskup krakowski złożył skargę do króla czeskiego, Wacława Luksemburskiego, który polecił księciu Janowi II upokorzyć się i zaspokoić żądania biskupa. Król czeski nie chciał, aby skarga biskupa dotarła do króla polskiego, Władysława Jagiełły, którego władza w Polsce wzrastała. Dodatkowo król czeski był sojusznikiem króla polskiego. W efekcie 23 sierpnia 1391 r. zwołano przedstawicieli księcia Jana II i biskupa krakowskiego do Opawy, gdzie książę Jan II podpisał dokument oddający biskupowi trzy wioski: Chełm, Imielin i Kosztowy, położone po prawej stronie Przemszy. W dokumencie tym podkreślono, że biskup krakowski otrzymuje te wioski z pełnymi prawami suwerenności i że nie będzie musiał składać żadnego lenna.

Od tego czasu, czyli od 1391 r., Chełm, Kosztowy i Imielin należały do Polski aż do pierwszego rozbioru w 1772 roku. W okresie wojen napoleońskich te miejscowości powróciły ponownie do Polski. Po likwidacji Księstwa Warszawskiego ziemie te zostały zajęte przez wojska rosyjskie, a następnie w 1817 r. zostały przekazane Prusom, Austrii i Rosji na mocy umowy.

Chełm, Kosztowy i Imielin były pod panowaniem Prusaków, aż do wybuchu I Powstania Śląskiego w 1919 r. 27 stycznia 1945 r. Imielin został wyzwolony spod okupacji hitlerowskiej. Dla małej miejscowości, która wtedy liczyła 5 tysięcy mieszkańców, nadszedł nowy etap społecznego i gospodarczego rozwoju. W 1957 r. gromada Imielin została podniesiona do rangi osiedla, a 1 stycznia 1967 r. uzyskała prawa miejskie.

W wyniku zmian administracyjnych w 1975 r. Imielin utracił prawa miejskie i został włączony do miasta Tychy, a 1 lutego 1977 r.b do miasta Mysłowice. Ponownie prawa miejskie zostały przyznane Imielinowi 1 stycznia 1995 roku. Od 1 stycznia 1999 r. Imielin został włączony do powiatu tyskiego, a od 1 stycznia 2002 r. do powiatu bieruńsko-lędzińskiego w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju.

Więcej informacji o Imielinie (pogoda, dane statystyczne) znajdziesz na portalu Twojego Miasta.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Imielin
7.5°C
wschód słońca: 06:17
zachód słońca: 19:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Imielinie

kiedy
2025-04-05 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Chełm...
wstęp biletowany