Rozpoczynają się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowane są przez Instytut im. Wojciecha Korfantego co trzy lata. Przedsięwzięcie ma charakter artystyczno-edukacyjny.
"Jest to najstarszy i najważniejszy konkurs recytatorski w całej Polsce, w którym laureatami było wielu później znanych i cenionych polskich aktorów" - poinformował we wtorek Instytut Korfantego.
Eliminacje dla szkół ponadpodstawowych i dorosłych odbędą się w siedzibie Instytutu przy ul. Teatralnej 4. Rozpoczęcie przesłuchań startuje 10 maja o godzinie 10.00.
Konkurs służy do pielęgnowania kultury języka polskiego, a także rozwijania zainteresowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych sztuką recytacji. Patronem obecnej edycji konkursu jest pisarz Zbigniew Herbert, którego 100-lecie urodzin przypada na rok 2024.
W konkursie mogą wziąć udział zarówno uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak i studenci oraz dorośli. Nie mogą w nim uczestniczyć jednak studenci i absolwenci kierunków artystycznych wyższych uczelni teatralnych i muzycznych oraz kierunku pedagogika muzyki lub wychowanie muzyczne w wyższych uczelniach artystycznych i nieartystycznych.
Obejmuje on cztery turnieje: Recytatorski, Poezji Śpiewanej, Teatrów Jednego Aktora, Wywiedzione ze Słowa.
Organizacją eliminacji w województwie śląskim zajmują się również: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Organizatorem Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Instytut im. Wojciecha Korfantego jest także pomysłodawcą konkursu recytatorskiego "Mały OKR", który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych w subregionie katowickim. Instytut im. Wojciecha Korfantego od ponad 10 lat organizuje i koordynuje eliminacje konkursu na etapach: środowiskowych, miejskich, regionalnych. "Mały OKR" przygotowuje uczniów do późniejszego uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim dla szkół ponadpodstawowych i dorosłych.
Dodatkowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie Instytutu: www.instytutkorfantego.pl (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ miś/