reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
30 czerwiec 2024

Konserwatorzy zakończyli prace przy polichromii w kościele w Mazańcowicach

zdjęcie: Konserwatorzy zakończyli prace przy polichromii w kościele w Mazańcowicach / v27527187
v27527187
Zakończyła się konserwacji późnomłodopolskiej polichromiami w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. W latach 1929-1934 stworzył je zespół prof. Adama Giebułtowskiego, ucznia Jana Matejki – podały służby prasowe katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.
REKLAMA

"Dzięki przeprowadzonym pracom zajaśniały festiwalem barw i kolorów, dywanowe dekoracje, charakterystyczne dla tego rodzaju polichromii, utworzone ze stylizowanych partii ornamentalnych pokrywających płaszczyzny ścian" – oznajmił cytowany w komunikacie diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz,

Jak opisał, "na tle błękitnego nieba rozpostartego na neogotyckim sklepieniu na nowo wirują wśród ornamentów uskrzydlone główki aniołków". "Ponadto odczyszczono i usunięto późniejsze przemalowania na łuku tęczowym oraz wielobarwnych przedstawieniach w prezbiterium, gdzie ukazano Zwiastowanie NMP oraz Przemienienie Chrystusa, wzorowane na słynnej pracy watykańskiej Rafaela" – wyliczył.

Duchowny dodał, że "podobnie stało się na chórze, gdzie widnieją król Dawid, św. Cecylia i majestatyczny anioł".

W świątyni przeprowadzono również remont instalacji elektrycznych oraz zmodernizowano oświetlenie. Ks. Tracz ocenił, że dzięki temu "zwiększyły się walory estetyczne wnętrza oraz lepiej ogląda się przykładowo podświetlone stacje ciekawej jerozolimskiej drogi krzyżowej".

Podjęcie prac było możliwe dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Piotra Grochowieckiego i ofiarności mazańcowickich parafian.

Pierwszym kościołem w Mazańcowicach była drewniana świątynia wzniesiona około 1500 roku. Kilka wieków temu stanowił duchowe centrum naszej wsi chociaż macierzystą parafią był kościół św. Marcina w Międzyrzeczu. Obecny kościół murowany został poświęcony 9 czerwca 1901 roku, a od 1911 roku stanowi samodzielną parafię pw. św. Marii Magdaleny.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim.(PAP)

szf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Imielin
8.2°C
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 16:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Imielinie

kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Sokolnia w Imielinie,...
wstęp biletowany