reklama
kategoria: Kraj
16 luty 2025

Miłości znanych postaci związanych z Kaliszem - Asnyka, Konopnickiej i Dąbrowskiej

zdjęcie: Miłości znanych postaci związanych z Kaliszem - Asnyka, Konopnickiej i Dąbrowskiej / fot. PAP
fot. PAP
O życiu uczuciowym Adama Asnyka, Marii Konopnickiej oraz Marii Dąbrowskiej, poetów i pisarzy związanych z Kaliszem - mówiła z okazji święta zakochanych Aneta Kolańczyk, autorka książek o wybitnych kaliszanach. Asnyk, Konopnicka i Dąbrowska od swoich partnerów oczekiwali bezwarunkowej miłości i akceptacji - oceniła.
REKLAMA

Adam Asnyk (1838-1897) urodził się w Kaliszu; Maria Dąbrowska (1889-1965) urodziła się w Russowie niedaleko Kalisza; Maria Konopnicka (1842-1910) urodziła się w Suwałkach, ale zamieszkała w Kaliszu w 1849 r. jako siedmiolatka, kiedy jej rodzina przeniosła się do tego miasta.

Poetka Aneta Kolańczyk, opowiadając o życiu uczuciowym tych wybitnych postaci świata literatury podkreśliła, że Adam Asnyk jako nastolatek był zauroczony Walerią Nawrocką; drugą jego miłością była Aniela Grudzińska, której oświadczył się, ale nie został przyjęty. "Żoną została Zofia Kaczorowska" - dodała.

Jak mówiła, 20-letnia Zofia od razu miała spodobać się starszemu o 10 lat Asnykowi. W liście do rodziców poeta pisał, że "panienka, którą poznał posiada wszystkie przymioty, które sobie ceni". "Była cicha, skromna, delikatna, niewysoka i szczupła. Szybko okazało się, że kobieta odwzajemnia uczucia Asnyka. Kiedy poprosił ją o rękę, został ciepło przyjęty" - dodała Kolańczyk.

Według niej małżeństwo Asnyka było bardzo szczęśliwe. Przed poznaniem Zofii Asnyk nie dbał o siebie. "Po ślubie ludzie chwalili go, że odmłodniał; że widać po jego zachowaniu, że jest szczęśliwy” - zaznaczyła.

Zauważyła, że szczęście skończyło się po roku małżeństwa: Zofia zmarła po urodzeniu syna Włodzimierza. „Asnyk nigdy więcej nie związał się z żadną kobietą. Zajął się pisaniem, polityką, działalnością społeczną i podróżami” – powiedziała Kolańczyk.

Poetka i nowelistka Maria Konopnicka (z domu Wasilewska) w 1862 r. wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego; ślub odbył się w kościele św. Mikołaja w Kaliszu. „Gdyby rysować obraz Konopnickiego tylko na podstawie wypowiedzi Marii, to byłby brzydki; nie umiał zarabiać pieniędzy, a jego gospodarstwo było zadłużone. Nie prowadził hulaszczego trybu życia. Pieniądze przeznaczał na wykupywanie chłopów od służby w rosyjskim wojsku” – zaznaczyła Kolańczyk.

Konopniccy mieli ósemkę dzieci. Maria nie rozwiodła się z mężem, ale odeszła od niego i sama utrzymywała rodzinę. „Miała rude włosy. Zwracała na siebie uwagę swoją niezwykłą osobowością. Przypisywano jej związki z mężczyznami, na które jednak nie ma żadnego dowodu” – zwróciła uwagę.

Jak zaznaczyła, największy skandal dotyczył jej rzekomego związku z młodszym od niej blisko 20 lat początkującym poetą Maksymilianem Gumplowiczem. Mężczyzna miał popełnić samobójstwo, ponieważ czuł się przez Konopnicką odrzucony. „Moim zdaniem Maria nie dała Maksymilianowi nawet cienia szansy na to, żeby między nimi coś było. Wiadomo to z listu Konopnickiej do malarki Mari Dulębianki, z którą spędziła wiele lat swojego życia” – powiedziała poetka.

Dulębianka, która była malarką, miała być w bardzo bliskim związku z Konopnicką. „Będę stała przy swojej hipotezie, że związek między Konopnicką a Dulębianką był siostrzany” - powiedziała Kolańczyk. Zaznaczyła, że Konopnicka nie zaznała miłości matczynej, bo matkę straciła w wieku 12 lat, nie znalazła miłości w małżeństwie i nie była szczęśliwa jako matka. "Jej macierzyństwo było obarczone kłopotami” - dodała.

Kolejna wybitna postać związana z Kaliszem to pisarka Maria Dąbrowska. Autorka powieści "Noce i dnie" miała przeżyć trzy miłości. „Dla niej miłość była impulsem do pisania. Sama mówiła, że aby pisać, musi kochać” - wspomniała Kolańczyk.

Jak dodała, z mężem Marianem Dąbrowskim mieli przeżywać szaleńczą miłość, choć w trakcie małżeństwa mieli też się zdradzać. "Pomimo tego trwali przy sobie do końca, a śmierć męża bardzo wstrząsnęła Dąbrowską. W jej życiu pojawił się 20 lat straszy od niej, żonaty Stanisław Stempowski, człowiek o nieprzeciętnym intelekcie, który dał jej najwięcej w kontekście osobistego rozwoju" - oceniła.

Natomiast wyjątkowa więź miała łączyć Marię Dąbrowską z Anną Kowalską.

„Asnyk, Konopnicka i Dąbrowska mieli wyjątkowe i wybitne osobowości. Każdy z nich oczekiwał od swoich partnerów bezwarunkowej miłości i akceptacji ich szaleńczej osobowości, bez czego artysta nic nie stworzy” – podkreśliła.

Aneta Kolańczyk, znana pod pseudonimem Teresa Rudowicz, z wykształcenia filolog polska, jest autorką książek o Adamie Asnyku, Marii Konopnickiej i Marii Zarębińskiej, autorką opowiadań, poetką, animatorką kultury i współorganizatorką Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu.

Ewa Bąkowska (PAP)

bak/ bar/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Imielin
3.2°C
wschód słońca: 06:42
zachód słońca: 17:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Imielinie

kiedy
2025-03-08 19:00
miejsce
Sala Widowiskowa Piast, Lędziny,...
wstęp biletowany