Zakończyła się pierwsza edycja projektu "Transformersi w szkołach"
"Transformersi w szkołach - Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie" to pierwszy całościowy projekt edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).
"To jest pierwsza edycja - a my tych edycji mamy cztery - finansowana z funduszy Śląska. Obejmuje on ponad 1300 uczniów, 11 szkół, miasta - od Wodzisławia przez Rybnik, Knurów, Zabrze, Rudę Śląską, Katowice no i Mysłowice, na Sosnowcu zakańczając. Zbieramy tę wiedzę z uniwersytetu - aż 50 profesorów wykłada, prowadzi warsztaty terenowe, stacjonarne" - powiedziała PAP koordynatorka projektu i profesor UŚ dr hab. Iwona Jelonek.
Jak podkreśliła, z pierwszej edycji "Transformersów" wyniknęły liczne konkursy, programy tutorskie czy projekty. Uczestnicy zrealizowali 23 projekty prowadzone stacjonarnie na uczelni oraz 14 projektów, które były przeprowadzane poza murami UŚ, na całym Śląsku.
"Młodzież zaprojektowała między innymi +Miejskie wyspy ciepła+, +Sukcesję roślinną terenów pogórniczych+ oraz +Biomasę i alternatywne źródła energii+" - wyliczyła dr Jelonek.
Projekty dotyczyły transformacji Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej, która w tej chwili odchodzi od paliw kopalnych. Według rektora UŚ prof. Ryszarda Koziołka, żeby osiągnąć transformację potrzebni są transformersi - młodzi ludzie, którzy będą jej dokonywać.
"Tu chodzi o nowy model gospodarki, ale też o zmianę mentalną. Sukces Śląska i Zagłębia w ciągu ostatnich 100-150 lat był oparty na przemyśle wydobywczym i ciężkim" - powiedział rektor.
"Teraz trzeba sobie zadać pytanie: co jest nową atrakcją, siłą przyciągającą mieszkańców, pracowników; co zatrzyma młodych ludzi w województwie, którzy będą się tutaj uczyć, studiować. Oni powinni znaleźć tutaj nową, atrakcyjną formę i miejsce do życia" - dodał prof. Koziołek.
Według rektora, żeby uatrakcyjnić młodym ludziom życie w naszym województwie, trzeba uczynić go czystszym, zdrowszym, piękniejszym i wyposażyć go w nowe miejsca pracy.
Wydarzenia w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach trwają cały rok. W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Metropolii odbyło się już ponad 800 wydarzeń, w których wzięło udział blisko 150 000 osób.
"To, że zaczynamy o tym rozmawiać z młodzieżą, to jest wielki walor tego projektu, ponieważ jest to proces. Łatwo wprowadzić zmianę gospodarczą czy ekonomiczną, ale o wiele trudniej jest wprowadzić zmianę mentalną i przeobrazić sposób myślenia o tym regionie" - wyjaśnił prof. Koziołek.
Projekt "Transformersi w szkołach" finansowany jest kwotą ponad 3 mln zł. z Funduszów Europejskich na transformację. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Rybnik, Prezydenta Miasta Sosnowic i Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski.
Odbył się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach, które trwają cały rok. W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Metropolii odbyło się już ponad 800 wydarzeń, w których wzięło udział blisko 150 000 osób.
Przygotowano z tej okazji 50 tematycznych tygodni, w ramach których prezentowane są zagadnienia naukowe z różnych dziedzin. Najbliższe to: tydzień transportu przyszłości (właśnie trwa - 17-23 czerwca) oraz tydzień Śląska (24-30 czerwca). (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ zan/