reklama
kategoria: Ekologia
5 październik 2023

Jak zabezpieczyć rośliny przed chłodem?

zdjęcie: Jak zabezpieczyć rośliny przed chłodem? / pexels/1784161
pexels/1784161
Mróz w ogrodzie może spowodować znaczne uszkodzenia. Często jesteśmy zaskakiwani przez przebieg zimy, co prowadzi do cierpień naszych roślin. Szczególnie niebezpieczne są mroźne, zimowe wiatry oraz długotrwałe, zamarznięte warstwy śniegu. Wczesną wiosną, kiedy już myślimy, że niebezpieczeństwo minęło, nadchodzą wiosenne przymrozki, które stanowią podobne zagrożenie co okres zimy.
REKLAMA

Które rośliny trzeba chronić przed mrozem?

  • rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych – to grupa krzewów, drzew, która latem i jesienią zawiązują pąki, będące zawiązką kwiatów na kolejny sezon. Pąki te muszą bezpiecznie przezimować, w innym wypadku roślina nie zakwitnie. Należą tu np. hortensje ogrodowe, i rododendrony,
  • rośliny szczególnie wrażliwe na mrozy – są to gatunki i odmiany szlachetne, jak np. niektóre gatunki róż, które mogą przemarzać,
  • młode rośliny, niedawno posadzone, których system korzeniowy nie jest jeszcze ukształtowany, prawidłowo wykształcony, do tej grupy zaliczamy drzewa i krzewy posadzone do 3 lat wstecz,
  • rośliny płytko się korzeniące z tego samego powodu,
  • rośliny egzotyczne, nieprzystosowane, niezahartowane do naszej strefy klimatycznej.

Jakie materiały wykorzystać do ochrony roślin:

  • biała agrowłóknina,
  • worki jutowe,
  • słomiane chochoły,
  • maty słomiane,
  • gałązki iglaste.
Możesz dodatkowo zabezpieczyć rośliny szczepione, takie jak róże lub klony, w miejscu szczepienia, a dopiero potem nałożyć większe osłony. Jak to zrobić? Odetnij węższy pas włókniny, a następnie kilkakrotnie go zwiąż wokół miejsca szczepienia. Nawet jeśli pędy przemarzną, roślina odbije się z tego miejsca.

Aby nadać roślinom dodatkowy urok podczas osłaniania, możesz użyć jutowych worków lub słomianych mat. Słomiane chochoły zawinięte wokół krzewów róż lub przymocowane na krzewach jutowe worki będą wyglądać atrakcyjnie, zwłaszcza pokryte śniegiem. Dodając czerwoną kokardę w grudniu, stworzysz świąteczny nastrój.

Zarówno włóknina, jak i słomiane maty, stanowią skuteczne zabezpieczenie roślin przed zimnym wiatrem. Taki sposób okrywania roślin zapewni zdrowe młode drzewa i krzewy wiosną, ponieważ ich pędy nie ucierpią nawet w przypadku dużych spadków temperatury zimą.

Inną skuteczną metodą ochrony roślin przed mrozem jest ich przyginanie do ziemi. To może wydawać się dziwne, ale jest skuteczne, szczególnie w przypadku róż szczepionych na pniu lub innych krzewów o szczepionych górnych częściach. Polega to na przyginaniu rośliny w taki sposób, aby jej „korona” dotykała ziemi. Następnie mocujesz ją za pomocą stalowych śledzi lub kotwic, aby była stabilnie przytwierdzona przez całą zimę. Kolejnym krokiem jest okrywanie roślin gałązkami, słomianą matą lub nawet warstwą liści i gałązek. W takiej postaci krzew przetrwa do wiosny.

Jak chronić rośliny doniczkowe przed mrozem?

Jeśli w donicach masz duże rośliny, takie jak drzewa i krzewy, należy już podczas ich sadzenia zadbać o odpowiednią izolację. Aby chronić korzenie przed mrozem i nadmiernym nagrzewaniem się, należy umieścić wewnątrz donicy styropian.

Warto także rozważyć sadzenie mniejszych roślin okrywowych pod drzewami lub krzewami w donicach, ponieważ dodatkowo chronią one korzenie.

Jeśli nie pomyślano o izolacji wcześniej i roślina już rośnie w donicy, można stworzyć ochronę na zewnątrz pojemnika. Można to zrobić, wykorzystując ponownie styropian lub większą skrzynię lub karton. Donicę umieszcza się wewnątrz takiego pojemnika, a przestrzeń między nimi wypełnia się styropianem lub liśćmi. Donice można również ustawić w zacisznym miejscu.

Jeśli masz mniejsze doniczki z ziołami i obawiasz się o ich przemarzanie zimą, można je z powodzeniem zakopać na czas zimy. W miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru, wkop doniczki w grunt na odpowiednią głębokość, pozostawiając je tam przez całą zimę. Wrażliwe zioła i rośliny można dodatkowo okryć włókniną.

Należy również pamiętać o zabezpieczeniu roślin zimozielonych, które w czasie słonecznych dni zimowych prowadzą procesy życiowe. Dlatego ważne jest okrywanie wrażliwych gatunków i regularne podlewanie zimą roślin zimozielonych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Imielin
0.6°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Imielinie

kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Sokolnia w Imielinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 19:00
miejsce
Dom Kultury Sokolnia w Imielinie,...
wstęp biletowany